Razvoj vaše bebe u 10–12 meseci života

Uspravljanje

Uspravljaju se u preskocima i skokovima

Tokom perioda između 10 i 12 meseci, verovatno ćete videti neke od najneverovatnijih prekretnica u razvoju vaše bebe. Od izgovaranja prvih reči do prvih koraka, veštine koje su vežbali se sada usavršavaju i dobro koriste.

Šta očekivati između 10. i 12. meseca?

Vaša pametna mala desetomesečna beba je radila na svojim veštinama koordinacije i možda sada može da pije iz čaše, igra se hranom koja se jede prstima i možda se sama hrani kašikom. Uskoro će izgovoriti svoje prve reči i napraviti svoje prve probne korake. Sve ovo dovodi do povećane nezavisnosti, koja će biti sve snažnija i uspešnija.

Ne zaboravite da date puno pohvala kako biste podstakli njene napore i pomogli joj u izgradnji samopouzdanja.

Ishrana bogata hranjivim sastojcima je i dalje važna za obezbeđivanje svih vitamina i minerala koji su joj potrebni. A raznovrsna hrana, davana u malim količinama tokom dana, osiguraće da ih i dobije.

Pogledaj ko govori – i hoda

beba uči da hoda uz maminu pomoć

Uz vašu pomoć i podršku, vaša desetomesečna beba će uskoro izgovoriti prve reči i napraviti prve korake. Bilo da je reč o „av av“ za psa, „ju ju“ za sok ili „mama“ i „dada“, čuti njene prve reči, uvek je neverovatno.

Između 10. i 12. meseca, ona takođe može da počne da povezuje reči koje koristi sa stvarnim predmetima.

Ako vaša beba već može da se izvuče u stojeći položaj, uskoro će možda napraviti prve male i probne korake, koristeći vas ili neki nameštaj kao podršku. Svaka beba će to raditi svojim ritmom, pa pokušajte da je ne požurujete.

Vaša beba jača mišiće nogu u pripremi za hodanje kroz puzanje i šutiranje.

Razvijanje njihovih veština koordinacije

Kako se koordinacija šaka i očiju vaše bebe poboljšava, steći će veću kontrolu nad šakama i prstima. Takođe će je sve više fascinirati „uzročno-posledične“ radnje, poput okretanja točkova na automobilu-igrački zbog kojih se kreće.

Iako možda može da drži kašiku i pokušava da se hrani sama, njeni pokušaji će i dalje biti prilično neuredni tokom narednih meseci. Pametno je držati krpu pri ruci, imati dobre zalihe portiklica, a možda čak i postaviti novine ili plastični stolnjak ispod njene stolice za hranjenje kako biste uhvatili bilo šta što je proliveno.

Hranjenje razvoja vaše bebe

Sa 10 meseci, sve veća pokretljivost i mentalna radoznalost vaše bebe zahtevaju dodatno gorivo. Budući da im je trbuščić još uvek mali, najbolje je da ih hranite raznovrsnom hranom u malim količinama tokom čitavog dana.

Podsticanje vaše bebe da bude uključena tokom obroka može joj pomoći da poboljša svoje veštine koordinacije.

Ovo će osigurati da dobiju energiju i hranljive materije koje su joj potrebne. I, nudeći joj raznovrsnu hranu od samog početka, pomažete u uspostavljanju zdravih prehrambenih navika za život. Da biste saznali više o značaju hranljivih sastojaka za razvoj, uključujući raznolikost, pročitajte naše članke.

Vitamin D za razvoj kostiju

Vitamin D, koji se često naziva sunčanim vitaminom, igra važnu ulogu u podršci razvoju zdravih kostiju i zuba. Takođe je potreban za normalnu apsorpciju kalcijuma iz hrane1.

Telo proizvodi vitamin D kada je izloženo jakoj sunčevoj svetlosti.

Nedostatak vitamina D kod male dece je povezan sa rahitisom, stanjem koje utiče na mineralizaciju kostiju i hrskavice. U Ujedinjenom Kraljevstvu su sve trudnice i dojilje i mala deca u riziku od nedostatka vitamina D2. To je zato što su vremenske prilike nepredvidive a naša severna širina znači da je izlaganje suncu često ograničeno. A, kako samo nekoliko izvora hrane prirodno sadrži vitamin D, može biti izuzetno teško uneti ga u dovoljnoj količini.

Unos dnevne doze

Ministarstvo zdravlja preporučuje da sve bebe (osim ako se ne hrane adaptiranim mlekom) i deca od šest meseci do pet godina treba da uzimaju 7–8.5 mikrograma (0.007–0.0085mg) vitamina D dnevno u obliku vitaminskih kapi3.

Ohrabrenje njihovih klimavih koraka

Pomozite da vaša beba izgradi samopouzdanje koje joj je potrebno da bi napravila te prve korake bez pomoći sedeći malo podalje a kad ustane i stane stabilno, raširite svoje ruke i ohrabrite je da napravi male korake ka vama. Obavezno pohvalite svaki napor – pogotovo ako vam uđe u zagrljaj bez pada.

SLEDEĆI KORACI

Uključivanje vitamina D u ishranu vaše bebe

Većina vitamina D dolazi iz izlaganja suncu. Međutim, ograničeni broj namirnica ga takođe sadrži. Te namirnice uključuju:

  • Masna riba – haringa, losos, sardine i skuša
  • Jaja
  • Obogaćene žitarice za doručak
  • Obogaćeni margarin

Da biste pomogli svom detetu od 10 do 12 meseci da unese dovoljno vitamina D kroz svoju ishranu, možete pokušati da uključite mleko. Naše posebne žitarice za doručak za bebe su takođe obogaćene vitaminom D.

  1. Naučno savetodavni odbor za ishranu. Ažuriranje o vitaminu D. London: TSO, 2007.
  2. Misra M et al. Pedijatrija 2008;122:398-417.
  3. NHS UK. Vitamin D [Online]. 2012. Dostupno na: www.nhs.uk/Conditions/vitamins-minerals/Pages/Vitamin-D.aspx[Dostupno od aprila 2014]

Poslednji put pregledano: 13. avgust 2014

kontaktirajte aptaclub

Buduće zdravlje vaše bebe počinje ovde

U Aptaclubu verujemo da iskustvo pomaže u izgradnji otpornosti; da svaki novi susret, bilo u trudnoći ili nakon rođenja, može da oblikuje budući razvoj vaše bebe. Pomoću naše naučne stručnosti i podrške jedan na jedan, možemo pomoći vama i vašoj bebi da zagrlite sutrašnjicu.

Povezani članci

Pitanja o hranjenju i ishrani?

Naše babice, nutricionisti i savetnici za hranjenje su uvek su pri ruci da razgovaraju o hranjenju vaše bebe. Dakle, ukoliko imate neko pitanje, samo stupite u kontakt.

x