Pomoć sa prevremeno rođenom bebom

Mali blagoslov

Uz ljubav i podršku, možete se izboriti

Rađanje nedonoščadi može biti emocionalno stresno i iscrpljujuće vreme za oba roditelja. Kao partner, možete se osećati bespomoćno i svesni da bi trebalo da budete jaki, ali i vama i vašem partneru će biti potrebna uteha i podrška. Pokušajte da ne vršite preveliki pritisak na sebe i potražite podršku ukoliko vam je potrebna.

Podrška svom partneru i novorođenoj bebi

Neonatalne jedinice su dobro opremljene da pravilno neguju vašu prevremeno rođenu bebu, ali sa svim osobljem i medicinskom opremom mogu biti zastrašujuće. Pokušajte da budete blizu svoje bebe, razgovarajući sa partnerom – ako je beba stara oko 24 nedelje, prepoznaće vaš glas iz perioda kada je bila u stomaku i biće joj uteha da vas čuje.

Vaš neonatalni tim će vam reći koliko fizičkog kontakta možete imati sa bebom, ali pružanje ohrabrujućeg dodira svako malo je obično u redu i pomoći će bebi da zna da ste sa njom. Zatim, kada beba bude dovoljno jaka, obično ćete moći da se uključite u njenu negu – menjanje pelena, kupanje, masiranje, pa čak i hranjenje.

Priprema za povratak kući

Prevremeno rođena beba može značiti da provodite mnogo vremena u bolnici, pa povratak u kuću zbog obavljanja poslova može biti težak. Možda ćete želeti da podelite obaveze sa svojim partnerom, tako da kada je u pitanju donošenje nove bebe kući, kuća bude spremna. Ponekad vam može pomoći da predahnete od bolničkih obaveza, razbistrite misli i koncentrišete se na nešto drugačije, ali obavezno potražite pomoć od prijatelja i porodice; biće vam potrebni tada.

Ako vaša nova beba ima stariju braću i sestre, možda ćete želeti da ih upoznate i uključiti u zadatke. Deci može biti teško ako njihovi roditelji provode duge periode u bolnici i može im pomoći da budu svesni onoga šta se događa.    

Postnatalna depresija je češća kod roditelja sa prevremeno rođenim bebama.

Postnatalna depresija kod partnera

Postnatalna depresija (PND) nije nešto što pogađa samo nove mame – podležu joj i partneri. Često se više dešava roditeljima prevremeno rođenih beba zbog dodatnih stresova i napetosti. Nažalost, PND može da stvori dodatni pritisak na ionako tešku situaciju i važno je da ako postoji sumnja u vašu  ili patnju vašeg partnera, potražite savet od zdravstvenog stručnjaka.   

Dobro je biti svestan sledećih simptoma:

  • Plakanje
  • Napadi panike
  • Stalni osećaj umora
  • Nemogućnost spavanja
  • Gubitak apetita ili prekomerni apetit
  • Gubitak samopoštovanja
  • Promene raspoloženja

Poslednji put pregledano: 19. maja 2015

kontaktirajte aptaclub

Buduće zdravlje vaše bebe počinje ovde

U Aptaclubu verujemo da iskustvo pomaže u izgradnji otpornosti; da svaki novi susret, bilo u trudnoći ili nakon rođenja, može da oblikuje budući razvoj vaše bebe. Pomoću naše naučne stručnosti i podrške jedan na jedan, možemo pomoći vama i vašoj bebi da zagrlite sutrašnjicu.

Povezani članci

Pitanja o hranjenju i ishrani?

Naše babice, nutricionisti i savetnici za hranjenje su uvek su pri ruci da razgovaraju o hranjenju vaše bebe. Dakle, ukoliko imate neko pitanje, samo stupite u kontakt.

x