Trudnoća tokom korona virusa (COVID-19)

Bez obzira da li se osećate preneraženo ili presrećno zbog svoje trudnoće (ili čak pomalo i jedno i drugo), tu smo da vas podržimo na svakom koraku. Od najnovijih smernica o tome kako pandemija korona virusa može uticati na vašu trudnoću, pa sve do otkrivanja fascinantne nauke koja stoji iza razvoja vašeg deteta, mi smo ovde sa informacijama koje će vam pomoći da uživate u zdravoj trudnoći dok svoju bebu pripremate za najbolji mogući početak.

Najnoviji saveti za zaštitu vaše bebe u toku izbijanja korona virusa (COVID-19)

Da li je bezbedno imati kontakt kože na kožu sa vašom bebom ukoliko pokazujete simptome korona virusa (COVID-19)? Da li su novorođene bebe u većem riziku? Dr Sarah Jarvis odgovara na sva vaša pitanja u vezi sa negom vaše bebe tokom pandemije korona virusa.

Na osnovu najnovijih naučnih dokaza, dr Sarah Jarvis deli svoje umirujuće savete i govori o minimalnim efektima koje COVID-19 trenutno ima na male bebe. Ona objašnjava najbolji način da zaštitite svoju bebu i sačuvate je od zaraze virusom, uključujući dodatne mere predostrožnosti koje biste možda želeli da preduzmete ukoliko sami pokazujete neke simptome COVID-19.

Ukoliko želite više informacija o nekoj od tema koje pokriva dr Sarah Jarvis, molimo posetite veb stranicu Royal College of Paediatrics and Child Health website ili The Royal College of Obstetricians & Gynaecologists website gde ćete pronaći još mnogo saveta i smernica.

Dr Sarah Jarvis, MBE

Dr Sarah Jarvis je kvalifikovani lekar opšte prakse i aktivna medicinska spisateljica i objavljivač koja se tokom čitavog života interesuje za zdravlje žena.

Pored toga što je stalni medicinski stručnjak u emisiji Jeremi Vine BBC Radija 2, tokom pandemije korona virusa, dr Sarah Jarvis se redovno pojavljuje u emisiji The One Show na BBC 1, ITV Coronavirus: Q&A i na kanalu Channel 5 news, dajući stručne savete o svim aspektima pandemije.

Postavljanje temelja za njihovu budućnost, korak po korak

Čestitamo! Trudni ste

Tokom ovog uzbudljivog i nervoznog perioda vaše trudnoće, možete očekivati da će vaša beba sa 8mm u dužini da poraste na 6cm. I dok se njene fizičke osobine i unutrašnji organi razvijaju, porast hormona trudnoće može prouzrokovati jutarnje mučnine. Ako vam se ne jede previše, pokušajte da date prednost hrani bogatoj folatima poput zelenog, lisnatog povrća i avokada, za koje je poznato da smanjuju rizik od oštećenja neuralne cevi u ranoj trudnoći.

Vaša trudnoća iz nedelje u nedelju

Podsticaj njenom rastu i razvoju

Sada možete bezbedno da podelite svoje uzbudljive vesti i uživate u trudnoći. Kako jutarnje mučnine popuštaju, počećete da ‘blistate’ – i da rastete, budući da se vaše telo priprema za porođaj. Tokom sledećih 13 nedelja vaša beba će naučiti da udara, guta i razvlači lice, dok raste sa 8cm u dužini na 34 cm. Sada je pravo vreme da u svoju ishranu uključite hranu bogatu gvožđem i omega 3 kako biste poboljšali razvoj mozga i vida svoje.

Vaša trudnoća iz nedelje u nedelju

Približavanje konačnom odbrojavanju

Dok se obe pripremate za porođaj, vaša beba će provesti poslednjih 14 nedelja trudnoće, dobijajući na težini, snazi i imunitetu. Takođe će provesti 80% svog vremena spavajući – za razliku od vas, i porašće sa 36cm u dužini na 51cm, dobijajući na težini oko 6 lbs. Prehrana ostaje važna za vas obe. Ali, dok je vaša beba zauzeta dobijanjem na težini, važno je zapamtiti da vama treba samo dodatnih 200 kalorija dnevno da to podržite.

Vaša trudnoća iz nedelje u nedelju

careline icon circle

Pridružite se budućim mamama i novim roditeljima

Dobijte besplatne savete stručnjaka, personalizovanu elektronsku poštu, ponude, smernice sa uputstvima, kontrolne liste i još mnogo toga.

Pitanja o hranjenju i ishrani?

Naše babice, nutricionisti i savetnici za hranjenje su uvek su pri ruci da razgovaraju o hranjenju vaše bebe. Dakle, ukoliko imate neko pitanje, samo stupite u kontakt.

x